• National Academy of Engineering

  • Dushan Boroyevich (2014)

    For advancements in control, modeling, and design of electronic power conversion for electric energy and transportation.

    Fred C. Lee (2011)

    For contributions to high-frequency power conversion and systems integration technologies, education, industry alliances, and technology transfer.

    James S. Thorp (1996)

    For contributions to the development of digital techniques for power system protection, monitoring, and control.

    Arun G. Phadke (1993)

    For contributions to the field of digital control, protection, and monitoring of power electrical systems.

  • IEEE Fellows

  • Luiz Da Silva (2016)

    For contributions to cognitive networks and resource management for wireless networks.

    Lamine Mili (2016)

    For contributions to robust state estimation for power systems.

    T.-C. Poon (2016)

    For contributions to optical image processing and digital holography.

    Yue (Joseph) Wang (2016)

    For contributions to genomic signal analytics and image-based tissue characterization.

    Khai Ngo (2015)

    For contributions to unified synthesis and modeling of switched-mode converters.

    Y. Thomas Hou (2014)

    For contributions to modeling and optimization of wireless networks.

    Sandeep Shukla (2014)

    For contributions to applied probabilistic model checking for system design.

    Michael S. Hsiao (2013)

    For contributions to automatic test pattern generation of integrated circuits.

    Luke Lester (2013)

    For contributions to quantum dot lasers.

    Sanjay Raman (2013)

    For leadership in adaptive microwave and millimeter-wave integrated circuits.

    Timothy Sands (2010)

    For contributions to metal/semiconductor interfaces and heterogeneous integration.

    Dong S. Ha (2008)

    For leadership in VLSI design and test.

    Jih-Sheng (Jason) Lai (2007)

    For contributions to high performance high power inverters.

    Dushan Boroyevich (2006)

    For advancement of control, modeling and design of switching power converters.

    Jeff Reed (2004)

    For contributions to software defined radio.

    Krishnan Ramu (2001)

    For contributions to the development of AC and switched reluctance motor drives.

    Saifur Rahman (1998)

    For contributions to electric power engineering education.

    Marius K. Orlowski (1997)

    For contributions to the modeling of MOSFET devices and technology.

    Charles W. Bostian (1992)

    For contributions to and leadership in the understanding of satellite path radio wave propagation.

    Sedki M. Riad (1992)

    For contributions to time-domain measurement s through physical modeling of sampling devices.

    Amir I. Zaghloul (1992)

    For contributions to the application of phased array antennas to communications satellite systems.

    Fred C. Lee (1990)

    For contributions to high-frequency quasi-resonant and multiresonant converters and for the development of a program of engineering education in power electronics.

    Warren Stutzman (1989)

    For contributions to wave propagation through the natural environment and antenna synthesis.

    James S. Thorp (1989)

    For contributions to development of digital techniques for power system protection.

    Gary S. Brown (1986)

    For contributions to the understanding and application of electromagnetic scattering from rough surfaces.

    William H. Tranter (1985)

    For contributions in communications and signal processing research, and for leadership in engineering education.

    Arun G. Phadke (1980)

    For contributions to the application of digital computers to power systems.

  • Other Fellows

  • National Academy of Inventors

    Timothy D. Sands (2012)

    Materials Research Society

    Timothy D. Sands (2009)

    American Institute for Medical and Biological Engineering Fellow

    Yue ("Joseph") Wang (2004)

    Applied Computational Electromagnetics Society Fellow

    Amir Zaghloul (2011)

    Institute of Physics

    T.-C. Poon (2014)
    Richard Claus (2001)

    OSA Fellow

    T.-C. Poon (1998)

    SPIE Fellows

    Luke Lester (2013)
    Anbo Wang (2010)
    T.-C. Poon (1999)
    Richard Claus (1992)
  • Technical Society Awards

  • IEEE Industrial Electronics Society Anthony J. Hornfeck Service Award

    Krishnan Ramu (2010)

    IEEE-USA Professional Achievement Award

    Saifur Rahman (2010)

    IEEE Centennial Medal

    Richard Claus (1994)

    HKN Technical Achievement Award

    Arun Phadke

    SPIE Lifetime Achievement Award

    Richard Claus (2002)

    SPIE Harold E. Edgerton Award

    Luke Lester (2012)

    ASCE Normal Medal

    Richard Claus (1999)

    ASME Adaptive Structures and Material Systems Prize

    Richard Claus (1998)
  • Major Teaching and Advising Awards

  • Virginia Outstanding Teacher Award

    Richard Claus (2004)

    HKN Outstanding Teaching Award

    Dushan Boroyevich (1994)
    Richard Claus (1982)

    IEEE Outstanding Power Engineering Educator Award

    James S. Thorp (2006)

    Wine Award Winners for a history of teaching excellence

    Jaime De La Ree (2009)
    William Baumann (2005)
    Tim Pratt (2004)
    Charles Bostian (1982)

    Sporn Award Winners for excellence in introductory courses

    Jaime De La Ree (2004)
    Jason Thweatt (2002)
    G.Q. Lu (1995)
    Richard Claus (1984)

    Edward S. Diggs Teaching Scholars

    Tom Martin (2011)

    Provost's Award for Excellence in Advising

    Leslie Pendleton (2001)

    Award for Exellence in Career Advising

    Leslie Pendleton (1993 - 1994)

    Excalibur Award for Teaching with Technology

    Tom Martin (2014)
    Joe Tront (2005)
    Scott Midkiff (2004)

    Alumni Award for Excellence in International Education

    Sedki Riad (2011)

    Pete White Chair for Innovation in Engineering Education

    Joe Tront (2010 - 2012)
  • Research and Service Awards

  • Sloan Research Fellowship

    Devi Parikh (2016)

    Franklin Award

    James S. Thorp (2008)
    Arun Phadke (2008)

    Humboldt Foundation Award

    Sandeep Shukla (2008)

    Virginia Scientist of the the Year

    Richard Claus

    Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers (PECASE)

    Tom Martin (2006)
    Sandeep Shukla (2004)
    Sanjay Raman (2000)

    NSF CAREER Awards

    Devi Parikh (2016)
    Dhruv Batra (2014)
    Walid Saad (2013)
    Jo Baker (2012)
    Chao Wang (2012)
    Yaling Yang (2011)
    Masoud Agah (2008)
    Leyla Nazhandali (2008)
    Jung-Min Park (2008)
    Patrick Schaumont (2007)
    Yong Xu (2007)
    Tom Martin (2005)
    Allen MacKenzie (2005)
    Thomas Hou (2004)
    Dan Stilwell (2003)
    Sandeep Shukla (2002)
    Michael Hsaio (2001)
    Sanjay Raman (1999)
    Mark Jones (1997)
    Luke Lester (1995)
    G.Q. Lu (1995)

    Army Research Office (ARO) Young Investigator Awards

    Dhruv Batra (2014)
    Devi Parikh (2014)

    Office of Naval Research (ONR) Young Investigator Awards

    Devi Parikh (2016)
    Walid Saad (2015)
    Dhruv Batra (2014)
    Chao Wang (2013)
    Thomas Hou (2003)
    Dan Stillwell (2003)

    NSF Presidential Faculty Fellow Award

    Louis Guido (1992)

    NSF Young Investigator Award

    Lamine Mili (1993)

    Alumni Distinguished Professors

    Charles Bostian (Emeritus)

    University Distinguished Professors

    Fred C. Lee
    Arun Phadke (Emeritus)

    Alumni Research Award Winners

    Richard Claus (1994)
    Fred Lee (1990)